Życie w Turcji i Alanyi

Pozwolenie na pobyt – rodzaje i zasady

Ikamet - pozwolenie na pobyt

O prawo pobytu na terenie Turcji (ikamet tezkeresi) można starać się we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania oddziale policji (İl Emniyet Müdürlüğü, Yabancılar Şubesi).

Wiza turystyczna wydawana na prześciach granicznych uprawnia do 90 dniowego pobytu na terenie Turcji. O prawo pobytu należy starać się przed upływem terminu ważności wizy. W żadnym wypadku nie należy zostawać w Turcji bez uregulowanego statusu-grożą za to kary pieniężne a nawet deportacja.

Od roku 2014 ikametki są podzielone na 5 rodzajów wg powodu pobytu:

 • Krótkoterminowy pobyt: zakup nieruchomości, turystyka, kurs języka tureckiego, wymiana studencka lub nauka, leczenie, prowadzenie działalności biznesowej, praca rezydenta/pilota zagranicznego biura podróży, praktyki, zawody sportowe, cyrkowe, montażer machin lub urządzeń itp.
 • Rodzinny pobyt: małżeństwo z obywatelem tureckim, dla dziecka poniżej 18 lat którego rodzic obcokrajowiec przebywa w Turcji)
 • Studencki pobyt: nauka w szkole podstawowej za zgodą rodzica lub opiekuna, licencjat, magister, program Erasmus
 • Długoterminowy pobyt: dla osób które miały pozwolenie na pobyt w Turcji odnawiane przez 8 lat, nie przebywały poza granicami Turcji więcej niż 365 dni w ciągu ostatnich 5 lat i więcej niż 180 dni w każdym roku
 • Humanitarny pobyt: dla Turków Gruzińskich (Ahiska), uchodźców z Syrii lub Afganistanu

Ważne informacje związane ze składaniem dokumentów na pozwolenie na pobyt (z broszury informacyjnej Dyrektoriatu ds. Cudzoziemców w Alanyi):

 1. Formularze do wypełnienia są bezpłatnie dostępne w biurze ds. Obcokrajowców w językach tureckim, rosyjskim, i angielskim. Wypełniamy czytelnie tylko pierwszą stronę.
 2. Paszport powinien być ważny 2 miesiące dłużej niż składany jest wniosek o ikamet (np. składając na rok, powinien być ważny min. 14 miesięcy)
 3. Jeśli adres podany w formularzu jest nieaktualny lub niepoprawny przesyłka z ikametem może nie dotrzeć do odbiorcy. Dokumenty są drukowane w Ankarze i są wysyłane pocztą (PTT). Oficjalny adres swojego zamieszkania można uzyskać u Muhtara lub w Nufus Mudurlugu
 4. Jeśli jesteśmy właścicielami nieruchomości, potrzebujemy dokumentu TAPU. Jeśli właścicielem jest jeden z małżonków, musimy przedstawić notarialne tłumaczenie aktu małżeństwa.
 5. Jeśli wynajmujemy mieszkanie, potrzebujemy notarialnie poświadczonego aktu najmu.
 6. Emeryci muszą przedstawić notarialne tłumaczenie dokumentu poświadczającego. W razie jego braku należy otworzyć konto w tureckim banku, i złożyć tam sumę 500 dolarów lub ekwiwalent w innej walucie, za każdy miesiąc planowanego pobytu. Dokument z banku ze stanem konta powinien być aktualny.
 7. Akceptowane jest również zaświadczenie wymiany waluty z banku lub poczty PTT.
 8. Dla małżonków składających razem wnioski o ikamet: w banku muszą być środki pomnożone na 2 osoby. Ponadto potrzebne jest notarialne tłumaczenie aktu ślubu.
 9. Nieakceptowane są pokwitowania wymiany waluty z kantorów.
 10. Obowiązkowe jest posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego. Powinno ono obejmować: leczenie ambulatoryjne i szpitalne, wydatki farmaceutyczne i zabiegi medyczne.
 11. Międzynarodowe polisy medyczne są akceptowane pod warunkiem obejmowania powyższych punktów. Wymagane jest wtedy tłumaczenie poświadczone notarialnie tego dokumentu.
 12. Obcokrajowcy którzy posiadają ikamet i turecki nr pesel (yabanci kimlik no.) mogą korzystać z tureckiej opieki zdrowotnej. Podczas aplikacji personel pomoże w tej kwestii.
 13. Obcokrajowcy zamężni z obywatelami tureckimi mogą korzystać z ubezpieczenia małżonka. Powinni wnioskować do SGK z numerem pesel i innymi wymaganymi dokumentami.
 14. Notarialnie poświadczony akt urodzenia jest wymagany dla dzieci poniżej 18 roku życia. Potrzebny jest także dokument zgody rodzica, wzór jest dostępny na miejscu. Jeśli rodzic przebywa poza Turcją, dziecko powinno przedstawić apostille tego dokumentu lub rodzic wystawia go poprzez Ambasadę Turcji w swoim kraju.
 15. Jeśli dziecko ma uczęszczać do szkoły w Turcji potrzebne jest zaświadczenie z poprzedniej szkoły w kraju (dyplom).
 16. Jeśli obcokrajowiec po złożeniu dokumentów o pozwolenie na pobyt musi wyjechać do swojego kraju, otrzyma tymczasowy dokument ze zdjęciem na potrzebę wyjazdu z Turcji. Należy odebrać taki dokument najpóźniej 2 dni przed wyjazdem z kraju. Taki dokument spełnia rolę zastępczego ikametu i obcokrajowiec nie będzie miał kar ani problemów przy wyjeździe. Jest on honorowany jedynie wraz z dowodem zapłaty za ikamet. Wyjazd na innym dokumencie nie jest możliwy.
 17. Pozwolenia na pobyt są wysyłane na domowy adres zamieszkania w Turcji maksymalnie do 90 dni po dacie złożenia wniosku. Jeśli pod adresem jest się nie obecnym przesyłka wróci na pocztę i czeka tam do 15 dni. Po tym terminie pozwolenie na pobyt jest wysyłane do Urzędu ds. Cudzoziemców i można je odebrać tam osobiście.

Wybrane adresy i numery telefonów oddziałów policji:

Antalya       : Antalya Yabancılar Şubesi, Uncalı Cd. Konyaaltı / Antalya
Telefon :+90.242.2279610  Fax       : +90.242.2279607

Alanya   : İlçe Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Büro Amirliği / Alanya
Telefon : +90.242.5112312/132

Manavgat : İlçe Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Büro Amirliği / Manavgat
Telefon  : +90.242.7463221/140

Kemer   : İlçe Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Büro Amirliği/ Kemer
Telefon  : +90.242.3141546

 

Ikametka

Wzór ikametki, czyli nowego pozwolenia na pobyt

8 comments on “Pozwolenie na pobyt – rodzaje i zasady

 1. Pingback: Kilka pytań o życie w Turcji | Tur-tur Blog

 2. Dzień dobry
  Chciałabym, się odwołać do informacji „Jeśli obcokrajowiec po złożeniu dokumentów o pozwolenie na pobyt musi wyjechać do swojego kraju, otrzyma tymczasowy dokument ze zdjęciem na potrzebę wyjazdu z Turcji. Należy odebrać taki dokument najpóźniej 2 dni przed wyjazdem z kraju. Taki dokument spełnia rolę zastępczego ikametu i obcokrajowiec nie będzie miał kar ani problemów przy wyjeździe. Jest on honorowany jedynie wraz z dowodem zapłaty za ikamet. Wyjazd na innym dokumencie nie jest możliwy.” Czy jest to pewna informacja w 100%, bardzo mi na tym zależy.

  • Tak, sprawdzona przez nas osobiście ;) Proszę po prostu przed wyjazdem podejść na policję, otrzyma Pani taki dokument, nie będzie problemu z wyjazdem i ponownym wjazdem.

 3. Dzień dobry,

  również chciałam dopytać o ten tymczasowy dokument ze zdjęciem na potrzebę wyjazdu z Turcji w czasie oczekiwania na ikamet. Czy wiadomo, czy ten dokument jest ważny na określony czas? Czy składając wniosek o ikamet nasz paszport zostaje tam, czy jest jedynie do wglądu?
  Będę wdzięczna za odpowiedź.Pozdrawiam!

  • Nasz paszport nie ma prawa zostać na policji – zawsze zostaje u nas, a policja tylko bierze go do wglądu.
   Jeśli chodzi o tymczasowy dokument jest on ważny ponoć 15 dni. Ale znamy przypadki, że wjazd powrotny do Turcji był po 30 dniach i mimo to nie trzeba było kupować wizy na granicy bo granicznicy uznali to, że oczekujemy na ikamet. Ale lepiej być zabezpieczonym i albo wrócić do 15 dni, albo jeśli później, to kupić wizę turystyczną i na niej wjechać.

 4. A co w przypadku gdy jestem w zwiazku malzenskim. Dziecko urodzone w turcji. Ikamet mam wazny jeszcze przez miesiac. Potem musze starac sie o nowy. Malzonej jednak uchylil sie od obowiazku starania sie o nowy. Czy wedlug tureckiego prawa …moze to zrobic? I czy czeka mnie w zwiazku z tym deportacja do polski? Co z dzieckiem? Prosze o pilna pomoc.

 5. Dzien dobry
  Naszym marzeniem jest wyprowadzka do turcji obenie od 13 lat mieszkamy w Uk i planujemy kupic nieruchomosc w Turcji. Chcialabym sie dowiedziec jak to wyglada z pozwoleniem na pobyt i z edukacja dzieci (mamy 15letniego i 10 letniego syna) czy nie bedzie problemow z zapisem do szkoly publicznej?
  Pozdrawiam i milego dnia zycze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *