Relacje, Życie w Turcji i Alanyi

Spotkanie z wydziałem imigracyjnym z Antalyi

yimer-logo
Przydatne informacje:
-YIMER 157 to numer dla obcokrajowców gdzie uzyskać można informacje o zasadach wjazdu do Turcji, wyjazdu, pobytu etc. Opcja m.in. w języku tureckim, angielskim, niemieckim, rosyjskim. Z Turcji telefon 157, z zagranicy +90 312 157 11 22. Polecamy śledzić na instagramie, facebooku albo stronie yimer.gov.tr
-KADES to aplikacja na telefon dla kobiet i dzieci doświadczających przemocy
-HALK EĞİTİM MERKEZI organizuje różnego rodzaju szkolenia, kursy, doszkalania i zajęcia ( np. kursy nauki języka, kursy teatralne, szycia na maszynie etc.)
110- straż pożarna
112 – pogotowie ratunkowe
155- policja
157- telefon kontaktowy dla obcokrajowców (YIMER)
153- infolinia urzędu miasta (ÇÖZÜM MASASI) WhatsApp +90 552 444 82 07
158- straż przybrzeżna
171- pomoc w rzuceniu palenia
175- prawa konsumenta(składanie skarg)
177- w przypadkach pożarów lasów
182- infolinia szpitala państwowego (umawianie wizyt etc)
183- pomoc socjalna dla kobiet, dzieci, niepełnosprawnych i starszych
185- pogotowie wodociągowe
186- pogotowie elektryczne
187- pogotowie gazociągowe
188- usługi pogrzebowe
Poniżej informacje uzyskane podczas czwartkowego spotkania z wydziałem imigracyjnym z Antalyi dot. nowych zasad przyznawania ( na tę chwilę) kart pobytu (ikamet):
Osoby które wjechały do Turcji po 10.02.2022 i chcą uzyskać po raz pierwszy kartę pobytu ( ikamet) w celu turystycznym -mogą uzyskać ją na maksymalnie 6 miesiecy.
* Podczas pierwszego wniosku należy wykazać posiadanie w banku 6500 lir na miesiąc pobytu, czyli 39.000 lir (na okres 6 miesięcy). Na pozostałych członków rodziny należy wykazać na osobę kwotę równą płacy minimalnej (tzw. asgari ucreti) na każdy miesiąc. Wyciąg z banku należy załączyć do wymaganych dokumentów.
Podczas składania kolejnego wniosku wcześniej złożony wyciąg z banku zostanie szczegółowo zbadany wraz z 6-miesięcznymi ruchami na koncie.
* Nowe zasady dotyczą osób, które
wynajmują lub przebywają u kogoś jako gość, nie dotyczą posiadających mieszkań na własność.
* Aplikując o ikamet jako osoba wynajmująca mieszkanie trzeba wykazać umowę najmu poświadczoną notarialnie
* Emeryci i renciści mogą przedstawić dokument emerytalny jako dowód dochodu ( kwota emerytury powinna być nie mniejsza niż 6.500tl)
* Aby uzyskać ikamet bezterminowy (turystyczny)należy mieć ciągłość ikametu przez 8lat, w ciagu ostatnich 5lat nie można być dlużej poza Turcją niż rok, mieć przez ten cały czas ciągłość przychodów z zagranicy.
W tym czasie ikamet studencki liczony jest o połowę krócej niż każdy inny, jeśli był wydany na dwa lata to do łacznego okresu 8 lat liczy się jako rok.
*** Przypominamy, że przepisy dot. ikametów zmieniają się często i najlepiej przed zbieraniem dokumentów zadzwonić pod 157 bądź spytać w lokalnym wydziale imigracyjnym (Göç Idaresi)***

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *