Życie w Turcji i Alanyi

Jak przywieźć psa lub kota do Turcji?

sports-car-2222776_1920

Autorką tekstu jest lek. wet. Małgorzata Winecka, członek Stowarzyszenia i były członek Zarządu


Przywiezienie czworonoga do Turcji n
ie jest trudne, lecz wymaga wcześniejszych przygotowań, które powinniśmy zacząć przynajmniej 4 miesiące przed podróżą (dotyczy to psów, kotów i fretek).

Podróżując ze zwierzęciem zarówno do Turcji, jak i z Turcji na teren Unii Europejskiej, trzeba spełnić pewne wymagania. Przede wszystkim musimy wiedzieć, że zwierzę poniżej 3 miesiąca życia lub wykazujące oznaki choroby zakaźnej nie może wyjeżdżać za granicę. 

Zwierzęta podróżujące z nami na pokładzie samolotu oraz w luku bagażowym, kontrolowane są przez Służbę Celną, a zwierzęta podróżujące bez właściciela, jako cargo, podlegają weterynaryjnej kontroli granicznej.

Jeśli kontrola ujawni, że dane zwierzę nie spełnia wymogów dotyczących przewozu, mogą zostać podjęte odpowiednie kroki. Najczęściej takie zwierzę poddawane jest kwarantannie (na koszt właściciela) przez czas niezbędny do spełnienia wymogów zdrowotnych.

Jeśli spełnimy wszystkie poniższe formalności, nie powinniśmy mieć kłopotów w przemieszczeniu czworonoga. Nasz pupil musi:

 • mieć wszczepiony chip,
 • posiadać paszport wystawiony przez uprawnionego lekarza weterynarii,
 • mieć wykonane szczepienie przeciw wściekliźnie (nie wcześniej niż w 12 tygodniu życia, dodatkowo musi być ono wykonane po wszczepieniu chipa),
 • posiadać Świadectwo Zdrowia wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii (w Polsce wystawiane jest przez Powiatowego Lekarza Weterynarii),
 • zostać poddany badaniu miareczkowania przeciwciał przeciwko wściekliźnie (badanie wykonywane jest nie wcześniej niż 30 dni od daty szczepienia oraz nie później niż na 3 miesiące przed datą podróży)Jeśli nasz pupil miał już wcześniej to badanie, a nie miał żadnej przerwy w szczepieniach przeciw wściekliźnie, nie musimy ponownie wykonywać tego badania (pod warunkiem, że wynik był pozytywny).

Po załatwieniu wszystkich formalności pozostaje nam tylko dowiedzieć się, które linie lotnicze pozwolą nam na podróż ze zwierzęciem. Niestety, nie wszystkie linie się na to godzą.

Ważne jest też sprawdzenie, czy nasz pupil może podróżować na pokładzie samolotu (ograniczenia wagowe), czy w luku bagażowym. Po wybraniu odpowiadającej nam linii lotniczej oraz zakupieniu swojego biletu, powinniśmy bezzwłocznie zarezerwować miejsce dla naszego pupila, ponieważ do samolotu może być zabrana ograniczona liczba zwierząt. Potem pozostaje nam tylko wybranie odpowiedniego transportera zgodnego z wymogami IATA (Międzynarodowego Stowarzyszenia Przewoźników Lotniczych). Przy podróży na pokładzie samolotu przepisy nie są aż tak rygorystyczne, kontener może być miękki, ale zwierzę musi w nim przebywać przez cały czas trwania lotu.

W przygotowaniu do naszej podróży z pupilem równie ważne jest przygotowanie samego zwierzęcia. Jeżeli nigdy przedtem nasz czworonóg nie podróżował, powinniśmy jak najszybciej zacząć go oswajać z transporterem, aby podczas podróży zminimalizować jego stres. W przypadku bojaźliwych zwierząt już kilka miesięcy wcześniej można zacząć im podawać preparaty łagodzące objawy stresu (czy to w postaci tabletek, czy obroży z feromonami).

Gdy nadejdzie dzień naszego lotu, powinniśmy wyposażyć transporter w podkład chłonny i ulubioną zabawkę lub kocyk naszego pupila. Jeśli nasze zwierzę nie jest pod wpływem mocnych środków uspokajających (podanych po konsultacji z weterynarzem), zapewniamy mu też dostęp do wody.

Na lotnisko powinniśmy przybyć co najmniej 3 godziny wcześniej, ponieważ odprawa zwierząt trwa dłużej, pamiętajmy również, aby przed odprawą wyprowadzić zwierzę na spacer.

Życzę udanej i spokojnej podróży!

4 comments on “Jak przywieźć psa lub kota do Turcji?

 1. Dzień Dobry,
  mam pytanie. Czy te wszystkie dokumenty są również wymagane przy podróży z psem samochodem?

 2. Dzień dobry
  To Świadectwo Zdrowia wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii (w Polsce wystawiane jest przez Powiatowego Lekarza Weterynarii) – powiedziano mam że trzeba dostarczyć specjalny druk z Ambasady.
  Czy ktoś może pomóc. Mój kontakt: trust-no-1@tlen.pl
  pozdro Grzegorz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *