Spotkania i imprezy

Koncert Opery Narodowej z Anatlyi.

Wszyscy znamy kolęde „Cicha Noc..”, ale kto miał okazję słyszeć ją po niemiecku z ust tureckich śpiewaków operowych? Otóż taką okazję mieliśmy we czwartek 23 grudnia br w Alanyi, gdzie na deskach sceny tutejszego Centrum Kultury występowała grupa Opery Narodowej i Baletu z Antalyi.

Program obejmował fragmenty oper Mozarta, Figaro i Don Giovanni oraz pieśni Straussa, Kalmana, Brahmsa i Schuberta. Publiczność dała ponieść się emocjom i z entuzjazmem oklaskiwała śpiewaków, którzy na koniec zrewanżowali się „ukłonem ” w stronę zagranicznej częściej publiczności (sporo było zwłaszcza Niemców, Skandynawów i kilku Polaków :) i  wykonali wyżej wspomnianą kolęde jakoże nastepnego dnia Wigilia Świąt Bożego Narodzenia.

Słuchanie i śpiewanie kolęd w Polsce to bardzo wzruszająca rzecz kojarząca się z ciepłem rodzinnym, blaskiem choinki i zapachem pierniczków. Nam ten koncert dostarczył również innych doświadczeń, pokazał że muzyka naprawdę nie zna granic i trafia do wszystkich serc, dlatego Mozarta można słuchać zarówno z Niemcami jak i tureckimi kobietami w tradycyjnych chustach. Podobnie też można z nimi dzielić momenty bliskości i wzruszenia przy słuchaniu kolęd (burza oklasków po wysłuchaniu Cichej Nocy była jeszcze większa niż po Mozarcie, czyli obecnym na sali Turkom też się spodobała). Brakowało tylko pierniczków…ale Wigilia tuz tuż więc to nadrobimy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *