Dla dzieci, Relacje, Spotkania i imprezy, Stowarzyszenie, Życie w Turcji i Alanyi

Podsumowanie roku 2019 w Stowarzyszeniu

Dzień Matki i Dziecka w Green Beach

Rok 2019 był rokiem bardzo aktywnym w działalności Polskiego Stowarzyszenia Kultury i Przyjaźni w Alanyi. Oto przegląd naszego kalendarza wydarzeń w minionym roku:

10.02 

Spotkanie Karnawałowe w hotelu Grand Okan – tradycyjne spotkanie z udziałem Konsula RP, Świętego Mikołaja z prezentami, poczęstunkiem. Spotkanie uświetnił występ magika, który zachwycił nie tylko dzieci. Osobnym punktem programu była loteria z atrakcyjnymi nagrodami ufundowanymi przez naszych sponsorów, z której dochód został przeznaczony na zasilenie budżetu Stowarzyszenia.

51603060_1350849045080941_6604587771900198912_n

[Spotkanie karnawałowe w hotelu Grand Okan]

11-13.02 

Rekolekcje przeprowadzone przez ks. Darka z Izmiru

28.02 

Tłusty Czwartek – Spotkanie polonijne połączone z degustacją pączków w kawiarni Hanci

08.03 

Dzień Kobiet w kawiarni Robert’s Coffee – spotkanie przy lampce wina, na które zaprosiliśmy wszystkie panie z naszej Polonii

24.03 

Piknik Polonijny na rozpoczęcie wiosny, z tradycyjnym topieniem ekologicznej Marzanny w rzece Dim

20.04 

Malowanie jajek wielkanocnych w siedzibie Stowarzyszenia

21.04 

Śniadanie Wielkanocne przy plaży Kleopatry, w restauracji LOFT

25.05 

Zakończenie Roku Szkolnego – wycieczka dla dzieci szkółki polonijnej do Kanionu SAPADERE i wręczenie dyplomów przez Konsula RP przy malowniczym wodospadzie

28.05 

Ramadanowa kolacja – iftar – w porcie w Alanyi, w której uczestniczyliśmy jako jedni z wielu żyjących w Alanyi obcokrajowców na zaproszenie głównego imama Alanyi.

01.06 

Dzień Matki i Dzień Dziecka w restauracji Green Beach. Uroczyste śniadanie poprzedzone było dodatkową atrakcją – wizytą w Centrum Meteorologii w Alanyi – gdzie uczniowie naszej szkółki i członkowie Stowarzyszenia mogli dowiedzieć się, jak wygląda prognozowanie pogody. Po śniadaniu wystąpił “baloniarz”, którzy sprawił wielką radość polonijnym dzieciom.

[zdjęcie z tego dnia na górze tekstu]

15.06 

Uczestniczyliśmy jak co roku w 19. Festiwalu Turystyki i Sztuki. W porcie w Alanyi tysiące odwiedzających mogło zobaczyć polskie stoisko i zapoznać się z działalnością naszego Stowarzyszenia. Polską działalność ubarwił występ zespołu Pieśni i Tańca “Krakowiacy”, który przyjechał do nas z Polski i zachwycił Turków. Dzięki wsparciu Ambasady RP na naszym stoisku została także zaprezentowana wystawa “15 lat Polski w UE”

05.10

Po wakacjach rozpoczęcie działalności KLUBU MALUCHA – to nowa inicjatywa młodych mam dzieci poniżej 3 lat – członkiń Stowarzyszenia, które spotykają się co tydzień na wspólnymi siłami prowadzone zajęcia: muzyczne (tzw. umuzykalnienie), językowe (oswajanie z j. angielskim) i wspólną zabawę. Zajęcia odbywają się zamiennie w naszej siedzibie ale także w plenerze (np. zajęcia sensoryczne na plaży).

13.10
Wybory do sejmu i Senatu RP – zarówno nasza Polonia jak i przebywający w tym czasie w Alanyi turyści spełnili obywatelski obowiązek i zagłosowali w wyborach w komisji wyborczej w Antalyi, dokąd wybraliśmy się w ramach wycieczki. Transport zasponsorował nasz Konsul Honorowy Pan Sururi Çorabatır. Przy okazji mieliśmy możliwość odwiedzenia malowniczej Starówki w Antalyi i Wodospadu Düden.

21.10
Uczestniczyliśmy w obchodach 15-lecia Rady Obcokrajowców w Alanyi – jedynego w Turcji tego typu organu.

10.11
Niepodległościowe śniadanie polonijne w restauracji Enberi Cafe 

22 – 24.11
Wystawa Art of Alanya – Jak co roku utalentowane Polki z naszego Stowarzyszenia wystawiły swoje prace podczas międzynarodowej wystawy w Centrum Kultury

29.11
Polonijne Andrzejki w Club Imperium – wspólna zabawa w klubie

06.12
Najważniejsze wydarzenie 2019 roku – 10-lecie Stowarzyszenia zorganizowane w formie uroczystej kolacji w restauracji Haydar Usta w Alanyi, połączone z obchodami Mikołajków dla dzieci. Najmłodszych odwiedził Święty Mikołaj z książkowymi prezentami, Członkowie Stowarzyszenia także otrzymali upominki – stowarzyszeniowe gadżety. Wieczór ubarwił występ orientalnego tancerza tandura oraz magika. Podczas imprezy mieliśmy okazję powspominać początki Stowarzyszenia, podziękować poprzednim prezesom i członkom, oraz tym, którzy wspierają nas przez cały ten czas. Wieczór uświetnił swoją obecnością Konsul RP w Ankarze Patryk Woszczek, Burmistrz Alanyi Adem Murat Yücel, Nurhan Özcan, szefowa organizacji “Kent Konseyi”, Komentant Główny Policji Alper Avcı, Przewodniczący Rady Obcokrajowców Abdullah Karaoğlu, Dyrektor Wydziału Emigracyjnego Rıfat Çetinkaya, przedstawiciel Izby Handlowej m. Alanya Kerim Yılmaz, Onur Akkoyun, Szef Działu Stowarzyszeń Starostwa, ojciec Dariusz Białkowski z Izmiru, a także Anna Orücü z Izmirskiego Stowarzyszenia Polonijnego.

DSC_2782[Szanowni goście oraz wszyscy dotychczasowi prezesi Stowarzyszenia podczas obchodów 10-lecia]
zarzad2019[Zarząd Stowarzyszenia kadencji 2018-2019]

07.12 

Po raz dziesiąty uczestniczyliśmy w kiermaszu świątecznym Noel Bazaar w porcie w Alanyi, który odbywał się przez 2 dni. Polskie stoisko zaopatrzone było w polskie domowe wypieki, grzane wino oraz rękodzieło – wszystkie produkty jak co roku cieszyły się wielką popularnością wśród tysięcy odwiedzających, co pozwoliło nam zebrać aż 4900 lir na pomoc organizacji pomagającej potrzebującym dzieciom z Alanyi. Dzięki wsparciu Ambasady RP polskie stoisko było wzbogacone o wystawę prezentującą polskie miasta.

Stowarzyszenie dynamicznie się rozwija, przybywają nowi członkowie, coraz więcej osób angażuje się w pomoc przy organizacji rozmaitych wydarzeń.

Średnio raz w miesiącu (z wyjątkiem miesięcy wakacyjnych) odbywają się spotkania polonijne. W tym roku niemal wszystkie spotkania odbyły się poza naszą siedzibą, w której przestajemy się już mieścić. Stąd naszym celem na rok 2020 jest stworzenie nowego miejsca – otwarcie nowej siedziby z prawdziwego zdarzenia, przyjaznej zarówno dla naszych członków, dzieci, ale i dostosowanej pod zmieniające się potrzeby Stowarzyszenia:

  • regularne towarzyskie spotkania polonijne – na których odwiedzają nas nie tylko członkowie, ale i ich rodziny, dzieci, także turyści, znajomi, przebywający w Alanyi tylko czasowo, potencjalni sponsorzy, niekiedy nawet i kilkadziesiąt osób!
  • szkółka polonijna
  • dyżury konsularne
  • msze święte – prowadzone przez księdza Darka z Izmiru, który chętnie i często odwiedza naszych wiernych
  • Klub Malucha – czyli regularne zajęcia dla maluchów do 3 lat (docelowo do 6 lat)
  • planowane warsztaty plastyczne, muzyczne, taneczne dla dzieci 
  • wspólne pokazy filmów, warsztaty, pogadanki dla dorosłych
  • Klub Książki; działalność naszej polskiej biblioteki

Biorąc pod uwagę przyrost ilości członków Stowarzyszenia (przybyło nam w tym roku aż 19 osób, razem jest nas już 55 plus rodziny!), a także coraz większe znaczenie, jakie odgrywamy jako Stowarzyszenie wśród obcokrajowców i Turków w Alanyi, spodziewamy się, że rok 2020 będzie dla nas jeszcze lepszy!

Autor: Agata Bromberek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *